Chystá se výstava

Výstava pozvánka

Chystá se výstava…a ještě k tomu moje :-). Moje první výstava dlužno říci. A s tím spousta věcí, které jsou poprvé. Zaměstnává mě to tím  intenzivněji, čím se blíží termín vernisáže.

Z nějakého mého abstraktního snu o vlastní výstavě se stává realita…Práce s adjustací fotek mám ještě nad hlavu, nemoc mi udělala škrt přes rozpočet a najednou se přehoupl leden a já začínám být nervní, abych všechno stihla. Já, detailista. Ufff. Když se člověku najednou splní jeho sen, je to skvělé – je v tom vzrůšo a očekávání, kam ho to zase nasměruje, co mu to dá či vezme. No momentálně mi to bere především čas a peníze a ty nervy, ale  v tom dobrém smyslu, že má člověk pocit, že investuje do něčeho, co miluje, a ne pro tu slávu polní trávu. Dál je to tak, že se člověk hlavně učí. Musím tady dát odkaz na jeden článek z internetu, který mi v první fázi zasněné nevědomosti pomohl uchopit prakticky realitu nastávající výstavy…a zbytek je improvizace. A o tom ten život je.

http://www.paladix.cz/clanky/moje-prvni-vystava-jak-na-to.html

Těším se, až uvidím všechny fotky pověšené ve správném kontextu a spadne ze mě ten neurotismus a tréma. Střídavě se mi moje fotky líbí a střídavě jsem plná pochyb. V tom případě se mi osvědčuje složku s těmi 28 vyvolenými fotografiemi zaklapnout a nechat to zas den dva odpočinout. Je to přesně jako s malováním obrazu, pořád na tom děláte, civíte na to a čím víc u toho stojíte a koukáte, tím víc máte pocit, že jste nic neudělal. Vždycky se osvědčilo poodstoupit od díla i od sebe samého :-).

Na dotekNa dotek

Co je asi nejtěžší ze začátku a pro výstavu jaksi nejpodstatnější – je najít někoho, kdo vám fotky náležitě vytiskne. Když teda pominu, že to úplně nejtěžší je, vybrat fotografie, kterým se dostane cti viset v galerii. Je opravdu diametrální rozdíl vidět neustále fotky pouze  na monitoru a pak je vidět vytištěné na větším formátu. A proto je taky nenahraditelná ta zkušenost živé výstavy. Vystavujeme na internetu všichni, vidíme spoustu krásných fotek, ale aby se osvědčili i v životě a na zdi a potažmo ve velkém formátu – to už není virtuální realita. Aby měli kontext, myšlenku, prostě obsah – to je dřina. A k tomu, aby byly ve správném rozlišení, zaostřené, jak to umělec/fotograf zamýšlel, a aby mu vyšly barvy, kompozice….Prostě věda zvaná fotografie.

Růžová variace

Růžová variace

Na maloměstě není snadné najít někoho, kdo fotografie kvalitně vytiskne. A já se bráním fotky nechat tisknout v tiskárně, zjistila jsem už dávno, že jsou diametrální rozdíly mezi tiskárnami, málokdo má i tiskárnu správně nastavenou, co se týče barevnosti, tím myslím i profíky tiskárny a spol – laser, inkoust – zásadní rozdíly. A taky chci, aby fotka vydržela, žádný laciný tisk….Bohužel ani fotolab není kolikrát správným řešením. Za prvé potřebujete velké formáty a máte představu o velikosti fotek. A fotolaby mají svoji pevnou nabídku, do které se často nevlezete, pokud nechcete typové fotky z dovolené. Já fotím v poměru 4:3 a než jsem našla někoho, kdo mi vytiskne fotografie ve velikosti 30×40, nooo není to tak lehké, jak jsem si myslela. A co potom, když fotím ve čtvercovém formátu a chci fotky 30×30 a 40×40. A když potřebuju matné fotografie, protože do rámu je potřeba mat. A když jsou fotky pro umělecký účel je zásadně důležité barevné vyznění…..Prostě náročné požadavky.

Záhada modré chrysantémy

Záhada modré chrysantémy

Nakonec jsem zkušební fotky zadala eshopu megapixel.cz, ceny mají velmi dobré, když jsem vznesla dotaz na jaký tisknou fotopapír přišla příjemná odpověď v krátkém čase, a pak už jsem jen nervózně čekala, jak dopadnou fotky a modlila se, ať nemusím hledat zase od začátku a znovu. Uff, oddychla jsem si, když mi je dcera přivezla z jejich ostravské prodejny u Karoliny. Jo, ty fotky vypadají skvěle, velmi široká barevná „range“, kvalitní. Bože můj, tys slyšel ten šutr, co spad z fotografova srdce. Takže fotky mám :-D. Výstava bude. Jdu se chystat….

A Vy jste srdečně zváni na podívanou! Upřímně doufám, že se bude líbit.

Fotografka v Praze

Fotografka v PrazeFotografka v zahraděFotografka v zahradě