Šeříkový keř a orchideje vypěstované kočkou

Hezký den!

Tak jsem si zas jednou dovolila ten luxus a namalovala obraz jen tak pro sebe a pro radost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A taky proto, že dost bolo holých zdí :-). Po rekonstrukci a velké očistě bytu mi čistě bílé holé zdi dělaly hrozně dobře. Ač mě maličko znervózňovaly ty haldy nepověšených obrazů v koutě, nemohla jsem si pomoct.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Porekonstrukční čas mě naučil jednu věc – když člověk zásadně mění svůj domov, ať už ho mění za jiný, nový nebo rekonstruuje zásadně ten starý, vždy je dobré nastěhovat jen to nejdůležitější a dekorace a zbytek nechat pěkně uležet, často si ten prostor sám řekne, co potřebuje. Zjistila jsem, že některé věci mi v každodenním provozu nefungují, jak jsem si představovala, takže jsem šíbla tu skříň tu lednici a tím, že jsem nespěchala, jsem měla možnost prostě svůj nový byt „zažít“….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď po půl roce od rekonstrukce vykrystalizovala má představa, jak chci dál koncipovat svůj domov – mimo jiné i co se týče barev, protože barvy jsou pro mě klíčové a jim se podřídí veškerý výběr dalších věcí do bytu, které si v budoucnu pořídím. Zjistila jsem, že mě přitahují jemné pastelové barvy na neutrálním podkladě, vyloženě mě tyhle barevné kombinace uklidňují, ověřila jsem si to při prohlížení spousty interiérů na bloglovin a pinterestu. A teda po celodenním shonu a po příchodu z práce vítám klídeček a pohodu především… A můj styl je takový eklektický, prostě osobitý mix, starého nového moderního i vintage.  Věci už nechci hromadit, v tomto případě platí vždycky – méně je více. Byt je tak mnohem vzdušnější i má mysl. 🙂 Věci, které si budu pořizovat už budou vyloženě srdeční věci anebo ryze praktické, nic na víc…..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Při malování nového obrazu do mé ložnice jsem tedy pochopitelně sáhla po jemných pastelových odstínech akrylových barev. Vyloženě jsem si střihla intuitivní malbu, kdy paletou bylo samotné plátno a střídala jsem roztírání barev štětcem s prskáním barvy spontánně jako Pollock :-D.   Není to tak jednoduché v rámci kompozice, jak by se zdálo,  obzvláště v umění je „umění jednoduchosti“ vyšší level a těžší disciplína, ale hrozně mě to bavilo. Byla v tom neuvěřitelná svoboda, ale tak nějak lehce kontrolovaná.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A najednou jsem měla před očima rozkvetlý šeříkový keř.

A co mají orchideje společného s šeříky? No nic.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Jen to, že momentálně teď obojí kvete v mé ložnici a nádherně zbarvené květy orchideje phalenopsis s obrazem hezky ladí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Orchideje v tak hojném počtu mi tentokrát vypěstovala naše kočička Amy. Vždycky s nadšením pětileté holčičky vítám každý zárodek nového stvolu a příslib květů, ale tentokrát dřív než vůbec nasadila květina nějaká poupata, Amy stihla stvol dvakrát zlomit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prostě jí to nedalo a musela na to okno lézt přes květináč. Nejspíš teda když jsem spala, nutno podotknout, protože jsem hlídala orchidej jak hlídací pes anebo jsem pokoj před touhle zahradnicí v mé nepřítomnosti zavírala. No, ale tak dlouho se chodí na okno, až se orchidej zlomí. Naštěstí orchideje reagují na zlomení stonku založením nové větvičky, ufff. Do té doby jsem to samozřejmě nevěděla, že. Do té doby se u nás prostě stonky nelámaly. Ale Aminka je velká zahradnice 😀 A díky ní se teď kochám tolika květy, které bych já sama nikdy nevypěstovala…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pěstujete vy nebo vaši mazlíčci taky orchideje? A co šeříky? 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé se štítky a jeho autorem je eM. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u “Šeříkový keř a orchideje vypěstované kočkou

 1. Jů, to je super obraz! S tím tipem na pomalé nastěhování si to musím zapamatovat, v historicky dohledné době se máme v podstatě natrvalo přestěhovat, jenom to je do menšího, tak jsem na sebe zvědavá 😀

 2. Obraz je krásný! Použila jsi mé oblíbené barvy a odstíny, šeříky a jejich barvu miluji.
  Orchidejí máme doma poměrně dost, jsou to takové vděčné rostlinky s úžasným srdcovitým tvarem, který mi byl již mnohokrát inspirací.:)

  PS: Omlouvám se na dlouhou neaktivitu (nedostatek času), tvé stránky se snažím sledovat pravidelně, baví mě tvá tvorba, ale dlouhou dobu se mi nedařily odesílat komentáře ke tvým článkům, nevím čím to bylo, ale jsem ráda, že je již tento problém pryč 🙂

  • Jééé Anet jsem tak ráda, že Tě tady zase po takové době vidím! Moc děkuju za milý komentář, nemusíš se omlouvat, já taky trochu nestíhala číst blogy a už se chystám to napravit, viděla jsem Tvou krajinku v bloglovinu a hned jsem si řekla, že Tě musím po dlouhé době navštívit! Chvíli mi tu komentáře hrozně blbnuly, taky díky dost agresivnímu spamu, tak jsem taky konečně ráda, že zase můžu komunikovat se svými milými čtenáři. Orchidejky mám moc ráda, taky mě hodně inspirují !-) A moc děkuju za pochvalu za obraz, já hrozně chtěla použít nějaký pastelový barvy a sahala jsem po těhle tak nějak intuitivně, působí na mě tak uklidňujícím způsobem :-D. Šeříky jsou prostě kouzelné! No, snad brzy začnu další plátno do dvojice, ať není druhá zeď prázdná 😀

 3. Krásná ozdoba. Šeříky sice nepěstujeme, ale přítelkyně si je vždy z nějaké procházky donese domů a je úžasný, jak potom dokáží provonět celý byt 🙂

  • Děkuju Jirko 🙂 Máš pravdu, šeříky jsou krásně aromatické, člověk si vždycky vzpomene na tu vůni 🙂

 4. ježiš to je krása, ten obraz!! drahoušku, terapie uměním se ti teda opravdu povedla!! a vidíš, amynka zahradnice to s tebou myslela dobře, chtěla ti dopřát víc květů :o))

  • Mám velkou radost Drahoušku, že se Ti líbí! Jo, chtělo by to ten větší formát no, tak aspoň namaluju ještě jeden v podobném duchu :-D. Terapie je to nejlepší a Amynka je šikulka, nakonec konečně chápu, jak to myslela :-))))

Komentáře nejsou povoleny.