8/365 O architektuře

8/365

8/365

Den osmý, stále na antibiotikách, ale už v práci, takže fotka s rozhovorem o architektuře se tak nějak prostě k dnešnímu dni hodí. Zvlášť když pracujete pro architekty :-). Nad architekturou se zamýšlím dost často, lítá abstraktně kolem mě v práci v éteru a poslední dva měsíce ji zažívám i na domácím poli – to už je přímo žití architektury v praxi na vlastní kůži.

Jako člověk, který se snaží tvořit, smekám před jakoukoliv duševní tvorbou,  jejíž hodnota se nedá přesně zvážit a změřit. Anebo že bychom si účtovali cenu za jednu myšlenku? 😀

Ale architekturu zvážit můžete, kromě toho, že se v ní neustále něco měří….Můžete zvážit to, jak se vám bydlí v něčem, co ještě před dvěma měsíci bylo jen v mysli architekta a na papíře ve 2D. V tomto případě je opravdu myšlenka matkou činu, otcem pak skvělý řemeslník, co ji zrealizuje. Se svým bytem jsem si moc rady nevěděla, člověk žije v zažitém desítky let a někdy už přes to prostě nevidí, jen tuší, že potřeby se mění…a změny jsou nutné. Dodnes si chválím koncepci, která bytu dala nový smysl. Přece jen v tom bytě žijeme den za dnem, čerpáme tam sílu, tvoříme i odpočíváme….Já jsem spíš dekoratér, takže se vyžívám v tom šibovat si s nábytkem a věcmi, ale potřebovala jsem tomu všemu dát nějaký koncept, smysl a vizi…..A ta vize funguje.

Dneska si spousta lidi myslí, že architekta není třeba, že je to zbytečný luxus, že si to přece vymyslí sami. Přece sámi nejlíp víme, co se nám líbí a v čem bychom rádi bydleli. Hodíme to do programu ala IKEA a vypadne nám skvělej interiér bytu….. Jó, omyl lidi. Na počátku vždycky bylo slovo  – myšlenka. Architekt vám pomůže najít vztahy a vazby, vaše vlastní potřeby a touhy, o kterých jste ani netušili, že je máte. Dlužno podotknout – dobrý architekt.

PS: Kdo by řekl, že se za jednou fotkou bude skrývat tolik myšlenek 😀